Náš príbeh

TRADIČNÉ RODINNÉ BYLINKOVÉ PRODUKTY rod. Kačmarčíkovej


Sme rodina, v ktorej sa tradícia bylinkárstva prenáša už 4 generácie. Dedí sa láska k bylinkám i spôsoby ich využitia. Zber divorastúcich aj pestovanie šľachtených bylín je každodennou súčasťou nášho rodinného života. Čaje z jednodruhových byliniek a rôzne bylinkové zmesi obohacujú náš stôl, ale aj našich známych, či priateľov. Nevyužívame žiadne chemické postreky. Jediným kritériom pre nás je, aby sme produkt z našich bylín mohli dať bez obáv na stôl "našim" deťom. Novinkou sa stali bylinkové sirupy, s ktorými sme sa rozhodli podeliť aj so svojím okolím a to nás neustále nabáda do nových a nových výziev. Momentálne pripravujeme 21 druhov domácich bylinkových sirupov, ktoré sú čistým extraktom byliniek s cukrom. Naša práca je výsostne ručná - od zberu, pestovania, sušenia, rezania byliniek až po tradičné spôsoby macerácie a výroby sirupov podľa starodávnej rodinnej receptúry.


Zber byliniek 

Od skorej jari až do zimy postupne zbierame jednotlivé divorastúce bylinky v našom blízkom okolí, či vo vzdialenejších oblastiach. Vždy sa však snažíme vyberať lokalitu zberu tak, aby produkty z našich byliniek boli naozaj čistým darom prírody.

Pestovanie byliniek 

Bylinky, ktoré v našej prírode bežne nenájdeme pestujeme. Plochy na pestovanie a množstvo byliniek je prispôsobené doterajšej spotrebe. Samozrejmosťou je ručná práca - od sadenia, cez starostlivosť až po zber. V našej záhrade máme napr. levanduľu, šalviu, palinu, yzop, rakytník, alchemilku, medovku, mätu, jastrabinu, nechtík, slez maurský, topoľovku, jablčník, echinaceu... 

Nevyužívame žiadne chemické postreky. Jediným kritériom pre nás je, aby sme produkt z našich bylín mohli dať bez obáv na stôl "našim" deťom. 

Sušenie byliniek 

Čo najrýchlejšie po zbere bylinky rôznym spôsobom sušíme. Najčastejšie v tieni v podkrovných častiach domu. S väčšími množstvami nám pomáha teplovzdušná sušiareň a s niektorými druhmi (kôra) aj slniečko.

Produkty 

Našim prvoradým produktom sú domáce bylinkové sirupy. V súčasnosti pripravujeme 21 rôznych jednodruhových a ovocno - bylinkových sirupov s cukrom. Ak je to potrebné, nahrádzame cukor medom.

Ďalším produktom sú balené jednodruhové bylinky a bylinkové zmesi. Zmesi sú pripravené pre najbežnejšie požiadavky, ale pripravujeme aj tzv. zmesi "na mieru" - po hlbšom sa oboznámení so zdravotným stavom a konzultácii s lekárom.

V menších množstvách pripravujeme aj maste, tinktúry a oleje.

Produkty - bylinkové sirupy 

Sirupy pripravujeme tradičným spôsobom. Rezanie byliniek, presné váženie, následná 24 hod. alebo 48 hod. macerácia vo vode. Po trojnásobnom cedení nasleduje prevarenie s cukrom, plnenie fliaš, zatváranie a pasterizácia. Následne lepenie etikiet a dotvorenie dizajnu. Celý tento proces prebieha výlučne ručne.

Distribúcia produktov 

Distribúciu našich produktov zabezpečujeme formou " Predaja z dvora". Zákazníci nás môžu navštíviť priamo doma, kde im radi poskytneme viac informácií o produktoch alebo spolu poznávame jednotlivé bylinky a ich účinky. Ďalšou formou je ponuka na rôznych remeselných trhoch, ktoré organizujú občianske združenia, organizácie, mestá, či iné fyzické osoby. Najnovšie sme spustili predaj cez tento náš eshop, ktorý budeme postupne rozširovať, dotvárať a vylepšovať.

Iné aktivity 

Okrem predaja našich produktov sa radi zúčastňujeme aj na rôznych tvorivých dielňach pre deti, či stretnutiach so seniormi.

Budúcnosť

V budúcnosti by sme ďalej chceli pokračovať v práci s ľuďmi a bylinkami - šíriť povedomie o sile našich byliniek a pripravovať domáce produkty aj v širšom sortimente. Chceme rozšíriť výrobu sirupov aj o konkrétne sirupy zo zmesí byliniek pripravené výlučne s medom - od našich včelárov a pripraviť sirupy vhodné pre diabetikov s využitím stévie.

Ďalšou výzvou je zriadenie prevádzky, nakoľko dopyt po domácich výrobkoch začína prevyšovať možnosti predaja z dvora.

Ďakujeme, že ste si o nás čo to prečítali.

rod. Kačmarčíková